English VersionContact UsSiteMapHomePage
جستجو :
پنجشنبه 2 خرداد 1398

 

 

 

 

 

شماره96

    نحوه ی آشنایی شمابا وب سایت مجله چگونه بوده است ؟  


آرشيو نظر سنجي ها

 

تجارت الكترونيك يا تجارت اينترنتي ! كداميك ؟تجارت الكترونيك يا تجارت اينترنتي! كداميك ؟

 

(قسمت چهارم )

 

-         براي انجام تجارت الكترونيكي امور مربوط به انبار مالي و پرسنلي شركت يا سازمان بايد حتما مكانيزه باشد ولي در تجارت اينترنتي هيچ كدام  از اين امور نبايد مكانيزه باشند و حتي چنانچه مكانيزه هم باشند مورد استفاده قرار نمي گيرند ولي چنانچه اين امور مكانيزه نباشند تجارت الكترونيكي در آن شركت يا سازمان قابل اجرا نمي باشد و اصلا نمي توان اجرا كرد .

-         در تجارت الكترونيكي مفهوم  ' از توليد به مصرف' به معناي واقعي تحقق پيدا مي كند و هيچ واسطه يا نماينده اي نمي تواند كالا يا خدمتي را در تجارت الكترونيكي ارايه دهد و حال آنكه در تجارت اينترنتي معامله با واسطه ها و نماينده ها و ... امكان پذير است و حتما طرف دوم نبايد توليد كننده كالا و ارايه دهنده مستقيم كالا و خدمات باشد . به همين دليل است كه گفته مي شود در تجارت الكترونيكي ، واسطه ها و نماينده و رانت خوارها جايي ندارند و ورود  آنها در تجارت الكترونيكي ممنوع مي باشد .

-         در تجارت الكترونيكي چون رابطه توليد كننده و مصرف كننده مستقيم است و هيچ واسطه اي وجود ندارد بنابراين قيمت ها به حداقل مي رسد و حال آنكه در تجارت اينترنتي امكان خريد از عوامل واسطه وجود دارد بنابراين قيمت نسبت به تجارت الكترونيكي  گران تر است .

-         در تجارت الكترونيكي كسي مي تواند كالايي را بفروشد كه توليد كننده آن باشد و حال آنكه چنين شرطي در تجارت اينترنتي وجود ندارد.

-         روش ها و معيارهاي انجام تجارت الكترونيكي بين المللي است و براي تمامي كشورها ، شركت ها ، سازمان ها و افراد يكسان مي باشد و حال آنكه ضوابط تجارت اينترنتي با توافق طرفين تعيين مي شود و جنبه جهاني و بين المللي ندارد.

-         سازمان ها و كميسيون هاي جهاني مرتبط با تجارت جهاني در رابطه با تجارت الكترونيكي بوجود آمده است ولي جهت تجارت اينترنتي هيچ سازمان مشخصي در رابطه با تجارت ايجاد نشده است .

-         جهت تجارت الكترونيكي مجالس مقننه كشورها قانون خاصي وضع مي كنند و حال آنكه جهت تجارت اينترنتي نيازي به هيچ قانون مصوبي نيست و در كشور ما هم در تاريخ دي ماه 82 قانون تجارت الكترونيكي به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيد .

-         برنامه تجارت الكترونيكي بر چهار محور استوار است كه عبارتند از : 

    1- اقتصاد خرد و كلان 2- مردم و فرهنگ 3- قانون و مقررات 4- زير ساختمان ها و آمادگي فني

        ولي تجارت الكترونيكي از اين چهار مورد حفظ موارد 2 و 4 را لازم دارد.

-         براي اسناد تجارت الكترونيكي امضاء الكترونيكي لازم است و اسناد بدون آن اعتبار ندارد و حال آنكه در تجارت اينترنتي به امضاء الكترونيكي نيازي نيست و مي توان بدون آن هم تجارت اينترنتي را انجام داد . البته استفاده از امضاء الكترونيكي در تجارت اينترنتي اشكالي ندارد ولي لازم هم نيست .

-         براي انجام تجارت الكترونيكي بايد قوانين تجاري كشور متناسب با آن اصلاح شود و حال آنكه در تجارت اينترنتي چنين نيازي وجود ندارد.

-         در تجارت الكترونيكي تعرفه هاي واردات و صادرات كشورها بايد مطابق ضوابط WTO‌ درآيد و حال آن كه در تجارت اينترنتي چنين نيازي احساس نمي شود .

البته مغايرت هاي زياد ديگري در رابطه با تجارت الكترونيكي و اينترنتي وجود دارد كه قابل ذكر مي باشد ولي به علت كوتاهي كلام به همين تعداد بسنده مي شود ، اميد است كه براي جدا نمودن اين دو تجارت از يكديگر همين موارد كافي باشد .ضمنا تجارت الكترونيكي كه به E-Commerce معروف است توسعه پيدا كرده است و پس از آن M-Commerce يا تجارت همراه و C-Commerce  يا تجارت با هم و بالاخره U-Commerce يا تجارت فراگير ارايه شده است .

تبصره : چنانچه امكان ارايه مقاله ديگري شد مفاهيمي از قبيل عدم دخالت انسان در تجارت الكترونيكي و پيام هاي استاندارد تجارت الكترونيكي و تفاوت بانكداري الكترونيكي و بانكداري اينترنتي و همچنين ديگر انواع  پيشرفته تجارت  الكترونيكي  از قبيل  : M-Commerce   ،  C-Commerce ،

 U-Commerce به تفضيل به بحث گذاشته خواهد شد .@

 

 

 

با تشكر و احترام

شوراي سردبيري

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تجارت الکترونیکي

شیما غلامعباس جوان

دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی ، مرکز آموزش مدیریت بازرگانی ، مشهد

 

(قسمت پنجم )

 

مبحث سوم ـ تمایز اسرار تجاری از سایر اشکال مالکیت معنوی

   اسرار تجاری با سایر اشکال مالکیت معنوی همچون اختراعات، علايم تجاری و کپی رایت دارای تفاوت‌هایی هستند که مهمترین آن‌ها این است که اسرارتجاری توسط هیچ نهادی مورد ثبت و ضبط واقع نشده و تنها با محرمانه نگاه داشتن آن مورد حمایت قرار می گیرند.

   اما آنچه که مهم است این است که شاید یک موضوع را بتوان به طور مثال هم به عنوان اختراع و هم به عنوان اسرار تجاری مورد حمایت قرارداد. بنابراين وجوه تمایز این‌ موارد را در این مبحث مورد مطالعه قرار می دهیم.

............لطفا بقيه را در مجله 40 مطالعه  فرمائيد.@

 

 

 

شهروند الکترونيکی

اعظم دستجانی فراهانی

دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی صنايع

 

مقدمه:

يكي از بارزترين ويژگيهاي عصر حاضر , تنوع استفاده از كامپيوتر در عرصه هاي مختلف زندگي مي باشد . به گونه اي كه انجام بسياري از فعاليتها بدون استفاده از آن قابل تصور نمي باشد . آنچه به عنوان اينترنت ، تجارت الكترونيك ،آموزش الكترونيك ، سيستم هاي چند رسانه اي ، پست الكترونيكي ، كارتهاي  هوشمند و ... مي شناسيم ، همگي مواردي از مجموعه فناوري اطلاعات Information Technology مي باشند. كه در اكثر عرصه هاي اقتصادي و اجتماعي و فرهنگي جهان رسوخ كرده و نقش بسيار مهمي در ابعاد مختلف  زندگي ايفا مي كنند . بهمين دليل امروزه ضرورت فراگيري  و مهارت استفاده از كامپيوتر  يك امر اجتناب ناپذير است ، تا به آن حد كه يونسكو ملاك مرز با سوادي را توانايي استفاده از اين فناوري اعلام كرده است .

  .... لطفا بقيه را در مجله 40 مطالعه فرمائيد.@

 

 

 

مناقصه و مزايده الكترونيكي

احمد جلوداري -- رضا كشاورز محمديان 

اهميت ICT درجهان امروزو جايگاه آن درتوسعه بخش هاي اقتصاد،فرهنگ، سياست و ..... منشأ وعامل تحولات اساسي درنحوه زندگي انسان شده است كه بخش اعظمي ازتوسعه مرهون به كار گيري مناسب فن آوري اطلاعات وارتباطات است كه به انسان فرصت مي دهد تا بدون حضور فيزيكي وبه صورت مجازي بسياري از امور زندگي خود را در هر نقطه دلخواه و مورد نظر انجام دهد . از جمله رايانه و اينتر نت در طي مدت نسبتآ كوتاهي پس از ظهورشان توانستند بسياري از مفاهيم و اصول به ظاهر غير قابل تغيير را دچار تحول نمايند . در سال هاي اخير، گستره الكترونيكي شدن، مرزهاي ساز مان ها و تجارت هاي بين فردي را پشت سر گذاشته و وارد دولت ها و خدمات عمومي نيز شده است . دولت الكترونيك ، شهر الكترونيك ، تجارت الكترونيك ، آموزش الكترونيك ، دانشگاه مجازي و...... جملگي ثمره اين شكستن

مرزهامي باشند......لطفا بقيه را در مجله 40 مطالعه فرمائيد.@

 

 

 

تجارت الكترونيك

 

نسترن بخشي زاده

دانشجوي كارشناسي ارشد مهندسي صنايع ( گرايش مديريت سيستم و بهره وري )

دانشگاه آزاد واحد قزوين

 

مقدمه :

تجارت الكترونيك از ثمره هاي فناوري‌هاي مدرن و توسعه ارتباطات است. دانش بشري به سويي پيش مي رود كه دسترسي ها آسانتر از گذشته باشد. آنچه كه تجارت الكترونيك به دنبال آن است كم ‌كردن حجم و گستره زنجيره‌هاي تأمين است. زنجيره تأمين مسيري است كه مصرف‌كننده را به توليدكننده يا توليدكننده را به توليدكنندگان ديگر متصل مي‌كند و محصول براي رسيدن به دست مصرف‌كننده نهايي بايد آن را بپيمايد.

بايك تحقيق ساده مي توان ادعا كرد به تعداد پژوهشگراني كه روي تجارت الكترونيك تحقيق نموده اند تعاريف متفاوتي يافت مي گردد، اما يكي از ساده ترين تعاريف عبارتست از : انجام امور تجارت به­وسيله ابزارهاي الکترونيک. سازمان توسعه و همكاريهاي اقتصادي ( OECD )، تجارت الكترونيك را چنين تعريف كرده است: « انجام تجارت كالاها و خدمات از طريق تار جهان گستر( WWW )،‌ چه آن دسته از كالاها و خدماتي كه قابليت ارايه و تحويل از طريق تار جهان گستر( WWW ) را دارند و خواه آنهايي كه اين قابليت در آنها وجود ندارند». يكي از مفيد ترين توصيفات در اين زمينه كه با تجارت ارتباط تنگاتنگ دارد عبارتست از: تجارت كـــــردن از طريق ابزارهاي فناوري ارتباطي جديد است كه تمام جنبه‌هاي تجارت را شامل ايجاد بازار تجاري، سفارش دهي، مديريت زنجيرة عرضه و معاملات پولي را در بر مي‌گيرد. ( Gunasekaran , etal , 2002 ) ...........لطفا بقيه را در مجله 40 مطالعه فرمائيد.@

 

 

 

 

 

 

 

 

 

به نام خداوند بخشنده ي مهربان

 

امنیت در تجارت سیار

 

 

 

 


دكتر محمد رحیم اسفیدانی(مدرس دانشگاه ) – صدف صفوی – اعظم  خان احمدی – عباس‌پورفرخی

( قسمت اول )

چکیده

تجارت سیار , تجارت از طریق دستگاههای موبایل می باشد و کاربران را قادر می سازد تا تبادلات تجاری خود را در هر مکان و هر زمانی انجام دهند. البته این برنامه ها نیازمند سطح بالایی از امنیت می باشند. در این مقاله ویژگیهای خاصی از تجارت سیار را معرفی کرده و چند مطلب مهم اینترنتی را منعکس می کنیم.به تفاوت تجارت سیار با تجارت الکترونیکی می پردازیم و چالش های امنیتی , تکنولوژی های امنیتی و امنیت تکنولوژی های شبکه را بحث می کنیم. GSM , UMTS , WLAN و Bluetooth را مورد بررسی قرار خواهیم داد همچنین به امنیت لایه Transport و پروتکل های امنیتی پرداخته خواهد شد . همچنین امنیت خدمات ارائه شده توسط تجارت سیار را مورد بررسی قرار خواهیم داد......لطفا بقيه رادر مجله 40 مطالعه فرمائيد.@

 

 

 

 

 

 

بانکداری الکترونیکی

 

(مرضيه محمد زماني)

 

 

اشاره:

 

صنعت بانکداری یکی از صنایع نسبتا قدیمی است که جایگاه ویژه ای بین صنایع دیگر دارد، از این جهت که کلیه صنایع دیگر به نحوی با مسائل مالی سر و کار دارند و از این رو با انواع بانک ها مواجه خواهند شد. بعنوان مثال تجارت الکترونیکی که در بسیاری از کشور ها همه گیر شده و مدل تجاری سنتی را به شدت تغییر داده نیز برای تبادل پول و اعتبارات نیازمند بانک الکترونیکی است. به عنوان مثالی دیگر می توان از صنعت بیمه الکترونیکی یاد کرد که آن نیز از بانک های سود می جوید. در این شرکت ها و سازمان ها همواره مدل های تجاری جدید جایگزین مدل های قدیمی می شوند همواره جهت طراحی پروسه های تجاری و استراتژی های روابط با مشتری تدابیری اتخاذ می گردد. این تغییرات و تحولات در راستای ارائه خدمات بهتر به مشتریان است و بانکهای الکترونیکی نیز در این راستا می توانند بسیار مفید باشند.

 

......لطفا بقيه رادر مجله 40 مطالعه فرمائيد.@

 

 

 

 

دولت الكترونيكي

(E-GOVERNMENT)

 

ايران سرافراز

كارشناس مهندسي برق - الكترونيك

ideh_s@yahoo.com

 

مقدمه :

فناوري اطلاعات و توزيع گسترده امكانات الكترونيكي و كامپيوتري طي سالهاي اخير تحول عمده اي را در بخش هاي مختلف خدماتي و بازرگاني به وجود آورده و به نوعي اين فناوري وارد گسترده حكومت ها نيز شده است . و نوع جديدي از حكومت كردن و راهبري سياست هاي مختلف را در بسترهاي اجتماعي ،فرهنگي و حتي سياسي به وجود آمده است.

استفاده از دولت الكترونيك نه تنها موجب يكپارچه شدن دولت با جامعه مي شود ،بلكه باعث شفافيت بيشتر امور ،توسعه اقتصادي ،دائمي شدن بهبود روندها و فرآيندهاي اداري،راحتي بيشتر و صرفه جويي در وقت و هزينه دولت ،شهروندان و كسب و كار نيز مي گردد.......لطفا بقيه رادر مجله 40 مطالعه فرمائيد.@

 

 

 

 

 

مقایسه قوانین تجارت الکترونیک دردوکشور

ایران و فیلیپین

 

مرکزآموزش بازرگانی خراسان رضوی

 

(قسمت چهارم)

استاد ارجمند : جناب آقای دکترعلیرضا درخشان

تهیه و تنظیم : منصور صفارزاده

 

قانون تجارت الکترونیک کشور جمهوری فلیپین

 

جمهوری فلیپین

کنگره فلیپین

مترومانیل

یازدهمین کنگره

دومین جلسه قانونی برگزارشده در مترومانیل ، دوشنبه چهادرهم ژوئن سال دو هزار.

قانون جمهوری فلیپین شماره : 8792

این قانون به منظور به رسمیت شناخته شدن و به کارگیری مبادلات الکترونیک و مبادلات غیر تجاری و اسناد مربوطه جریمه نمودن بهره گیری غیرقانون از آن و دیگر اهداف تهیه گردیده است .

این قانون از سوی مجلس سنا و مجلس نمایندگان جمهوری فلیپین در کنگره به تصویب رسیده است .........لطفا بقيه را در مجله 40 مطالعه فرمائيد.@

تلفن همراه جادوی بشر

محقق: مهدی صادقی کارشناس ارشد مدیریت فناوری اطلاعات

44mehdi@gmail.com

(قسمت اول )

 

تصحيح وپوزش :

در شماره قبل به علت اشكالات فني قسمت دوم مقاله تلفن همراه جادوي بشر اشتباها بجاي قسمت اول چاپ شده است .ضمن عذر خواهي از خوانندگان ونويسنده محترم از اين شماره اين مقاله در سه قسمت متوالي بترتيب ارايه مي گردد .

يشگفتار

ارتباطات از گذشته هاي دور تا كنون به طرق مختلف وجود داشته كه شامل فرياد زدن، روشن كردن آتش در شب، استفاده از دود در روز، تكان دادن پرچم، دميدن در شاخ، نواختن بوق و شيپور، نقاشي روي ديوار، كبوتر، چاپار، نامه، تلگراف، تلفن و... بوده و تا به امروزه تغييرات شگرفي در نحوه ساخت تلفن به وجود آمده كه فرهنگ و نگرش انسانها را در هم آميخته و با صرفه جويي در وقت و كمك به امر اطلاعات زمينه اي را فراهم مي سازد كه بيش از پيش به آن پرداخته شود.

 ....لطفا بقيه رادر مجله 40 مطالعه فرمائيد.@

 

 

هفت مشكل امنيتي مهم شبكه هاي بي سيم 802.11

 

علیرضا مشکات روحانی دانشجوی مدیریت فناوري اطلاعات                                                            IT

 

saman_Meshkat@yahoo.com

 

 

  موفقيت حيرت انگيز 802.11 به علت توسعه ‹‹ اترنت بي سيم ›› است. همچنانكه 802.11 به ترقي خود ادامه مي دهد، تفاوت هايش با اترنت بيشتر مشخص مي شود. بيشتر اين تفاوت ها به دليل نا آشنايي نسبي بسياري از مديران شبكه با لايه فيزيكي فركانس راديوئي است. در حاليكه همه مديران شبكه بايد درك پايه اي از لينك راديويي داشته باشند، تعدادي از ابزارها براي كمك به آنها به خدمت گرفته مي شوند. آنالايزرهاي ( تحليل كننده ) شبكه هاي بي سيم براي مدت ها ابزاري لازم براي مهندسان شبكه در اشكال زدايي و تحليل پروتكل بوده اند. بسياري از آنالايزرها بعضي كاركردهاي امنيتي را نيز اضافه كرده اند كه به آنها اجازه كار با عملكردهاي بازرسي امنيتي را نيز مي دهد.........لطفا بقيه رادرمجله 40 مطالعه فرمائيد.@

 

بنام خدا

 

يك نكته از هزاران...................

 

گرد آوري ، تحقيق و ترجمه: عليرضا مشکات روحاني دانشجوي مديريت IT

saman_Meshkat@yahoo.com

 

( قسمت اول)

 

مراکز داده

 

مراكز داده امروز از اهميت بسيار بالايي برخوردارند. زيرا امروزه اطلاعات براي قسمتهاي مختلف بسيار مهم است پس اين مراكز كه تامين كننده اطلاعات مراكز مختلف مي باشند بايد داراي استاندارد خاصي باشند. استاندارد بين المللي معرفي شده توسط موسسه آپتايم ( uptime ) براي اين مراكز بر حسب قابليت اطمينان، وجود تجهيزات پشتيبان در مسير هاي جريان برق، سيستم تهويه، قابليت جايگزيني و عملكرد مطلوب در چهار سطح كيفي قابل دسته بندي مي باشند. در اين قسمت در راستاي ارتقاي سطح آگاهي خوانندگان محترم به توضيح استانداردهاي مكان يابي و فضاسازي اتاق هاي سرور در ديتاسنترها مي پردازيم:......لطفا بقيه رادرمجله40 مطالعه فرمائيد.@

 

بررسی نقش فناوری اطلاعات در پیاده سازی سیاست های کلی اصل 44 و نظارت بر آن  

معصومه زهرايي

چکیده :

امروزه از فناوری اطلاعات به عنوان یکی از ارکان کلیدی در پیشرفت جوامع بشری یاد می شود. در این مقاله به بررسی نقش فناوری اطلاعات در پیاده سازی جزءجزء سیاست های اصل 44  پرداخته و چگونگی استفاده از فناوری اطلاعات را در نظارت بر حسن اجرای این اصل، ارائه خواهیم کرد. برای نیل به این امر، در ابتدا اهداف اصل 44 قانون اساسی را بیان کرده و در ادامه به نقش فناوری اطلاعات در پیاده سازی هر یک از این اهداف خواهیم پرداخت.

 

 

مقاله ي انگليسي :

TRANSACTION/OPERATIONS RISK


Transaction/Operations risk arises from fraud, processing errors, system disruptions, or other unanticipated events resulting in the institution’s inability to deliver products or services. This risk exists in each product and service offered. The level of transaction risk is affected by the structure of the institution’s processing environment, including the types of services offered and the complexity of the processes and supporting technology.

 

 

 

 در تاريخ : شنبه 17 مهر 1389 ساعت 14:22:32 
 

  بازديد کل : 359153 نفر |   بازديد امروز : 54 نفر |   بازديد ديروز : 103 نفر |   آنلاين : 4 نفر